Сходження на Говерлу

Говерла є не лише найвищою, але й найпопулярнішою вершиною українських Карпат, принадна мальовничість її ландшафтів вартує того, щоб підкорити цю гору. Вона входить до чорногорського гірського конгломерату, який знаходиться на кордоні Івано-Франківської і Закарпатської областей. Побіля Говерли простяглись ще 5 гір, висота яких перевершує позначку 2000 м., а саме: Чорна гора та Ребра, Петрос і Гутин Томнатек і нарешті Бребенескул.

Етимологічно «Говерла» походить від угорського «Сніжна гора» (Hóvár). Резонність цієї назви підтверджується тим фактом, що верхівка гори дійсно практично увесь час вкрита снігом. Варто сказати, що вершина гори є зручною локацією для відпочинку туристів після сходження, на цій пласкій площадці можна без поспіху насолодитись пейзажем радіусом в 360 градусів! Якщо вам пощастить і вершину не затягне туманом, то ви матимете змогу роздивитись увесь чорногорський хребет. 

Дивіться також:
Похід на Говерлу

Говерлу не просто так називають «дахом Карпат»: з цієї висоти можна розгледіти практично всі Карпати: стрімкі Мармароси, незайману красу Горган на півночі, освоєні гуцулами східні відроги Покуття, на заході – Петрос, на півдні – вигнутий хребет Чорногори.  У сонячну погоду вашому погляду відкриються румунські Карпати і навіть Івано-Франківськ.

вид зі схилу Говерли

Гора по своїй формі нагадує правильний конус. На її схилах зустрічається плейстоценове зледеніння і кам’янисті насипи. Вона встелена альпійськими луками і заростями кущів, біля підніжжя нуртує величезний Прутський водоспад.

Ви не знайдете підйомників, які б вели на гору, сходження необхідно здійснювати самотужки, однак навіть за таких умов знаходяться сміливці, які здіймаються на неї, щоб потім спуститись на лижах. Окремі схили гори є непростими для підйому навіть в літню пору, а взимку вони можуть бути по справжньому небезпечними для життя та здоров’я. Однак існують і легкі шляхи сходження, тривалість якого в теплу пору року – приблизно 2 години.

Обов’язковою вимогою зимового сходження на Говерлу взимку є альпіністська підготовка. Сходження буде тривати більш ніж 3-4 год., подібним альпіністським підйомам присвоєна категорія 1А.

Існує декілька шляхів, якими ви зможете дістатись до верхівки цієї гори, кожен з них значно вирізняється по ступеню складності. При цьому довжина маршрутів коливається несильно (10-16 км.), висота підйому – 1150-1350 м.). Існують короткі, проте складні маршрути, і навпаки – довші, але більш пологі і легкі. Щоб сповна насолодитись красою панорами, радимо вам спускатись з гори інакшим шляхом, аніж той, який був обраний вами для сходження.

Підійматись на гору ви маєте можливість розпочати з декількох локацій: із сторони Заросляка, з боку урочища Козмещик. Також дістатись до Говерли можна через Чорногорський хребет (як зі сторони Петросу, так і з гори Пожижевська).