Екскурсія Олеським замком

На пагорбі над містечком Олесько здіймається могутня і стародавня фортеця. Якщо хочете зазирнути у таємниці минулого, навідайтеся сюди.

Олеський замок – найдавніша фортеця Галичини (кін. ХІІІ). Прикордонне розташування визначило його долю – за нього постійно боролися володарі Польщі і Литви, і бунтівні українські бояри довгий час утримували його в своїх руках. Згодом він стає твердинею проти навали татар. Жодного разу мури замку не здригнулися і не впали перед загарбниками. 
 

Олеський замок

Найбільшого розквіту замок зазнав за часів українського магната Івана Даниловича та його знаменитого внука – короля Яна ІІІ Собєського. Саме тут і народився майбутній король. За легендою, в той день замок тримали в облозі татари, а в небі здійнялася жахлива гроза. В чорний мармуровий стіл, на який поклали новонародженого, вдарила блискавка, від якої стіл розколовся, а повитуха оглухла. Це був знак надзвичайної долі, яка судилася новонародженому.

Занепадати замок почав за наступних власників – Жевуських – які вивезли всі цінні речі звідси до свого палацу у Підгірцях. Замок занедбувався. Довершили справу пожежі, і навіть незвичний для цієї місцевості землетрус. 
Після пожежі 1951 року замок стояв покинутим, що дозволило Борису Возницькому використати його для захисту і відродження культурних надбань Галичини. Попри шалений опір, директору Львівської галереї мистецтв все ж дозволили відкрити тут музей і експонувати пам’ятки, врятовані з інших поруйнованих радянською владою замків, палаців, церков і костелів.

На згадку про це по дорозі до замку нас все ще зустрічає радянський пам’ятник Першій кінній армії. Не варто дивитися на нього зі зневажливою посмішкою, попри весь анахронізм і недоречність його розташування тут – саме завдяки цьому пам’ятнику музей вдалось відстояти, і перший галицький замок відкрив свої брами для відвідувачів в 1975 році.