Любінь Великий і Рудки: життя «польського Мольєра»

Пам’ятник Александру Фредру у Вроцлаві, перенесений зі Львова
Пам’ятник Александру Фредру у Вроцлаві, перенесений зі Львова

Граф Александер Фредро – один із найвидатніших львів’ян. Його комедії вже давно зайняли своє гідне місце в історії польської літератури. Більшість з них дебютували на сцені у Львові, в театрі Станіслава Скарбека. Крім того зі Скарбеком Фредра пов’язувала дружина Софія Яблоновська, яка покинула старого графа заради молодого драматурга, про що Ви можете детальніше прочитати у нашому матеріалі за минулий тиждень. Є також менш відомі аспекти життєвого шляху митця – наприклад, він разом з князем Лєоном Сапєгою був ініціатором спорудження Львівської залізниці. А також брав участь у поході Наполеона на Москву, зокрема, і в битві під Бородіно…

Більше подробиць із життя графа ви зможете дізнатися під час нашої екскурсії до Дня святого Валентина. Наш маршрут охоплює одразу два колишні маєтки, пов’язані із життям графа – маєток Яблоновських-Бруницьких у Любені Великому та власний маєток Фредра у Рудках.

Любінь Великий, який виник як оборонна фортеця проти татарської навали ще у ХІІІ ст., у XVIII ст. стає не лише шляхетським маєтком, а й водогрязевим курортом. А за часів нових власників, Бруницьких, курорт здобуває європейську славу. На жаль, на сьогоднішній день лікувальні джерела забруднені сусіднім спиртзаводом. Проте до наших днів зберігся палац Яблоновських-Бруницьких, родинне гніздо Софії Яблоновської.

Рудки. Мала батьківщина Александра Фредра. Це про них він писав: «Ми вирушили разом, але з різних причин: Наполеон на Ельбу, а я собі до Рудок». Селище Бенькова Вишня поряд з Рудками тривалий час було родинним маєтком Фредрів. Тут ми оглянемо палац, що належав графу. А також побуваємо в костелі у Рудках, де в крипті покояться останки Фредра.

Записатися на екскурсію Самбір і кохання великих людей ви можете а будь-який день. 

Кульчиці: козацька слава і кава по-віденськи

Пам’ятник Юрію Кульчицькому у Відні на будинку, де була кав’ярня «Під синьою пляшкою»
Пам’ятник Юрію Кульчицькому у Відні на будинку, де була кав’ярня «Під синьою пляшкою»

Яке місце може краще підійти для романтичного побачення, ніж львівська кав’ярня? Замовте своїй половинці ніжну каву по-віденськи, прикрашену піною збитих вершків. А якщо хочете знати історію кави по-віденськи, то поїдьте… ні, не до Відня, а до Кульчиць. Саме туди ми збираємось завітати під час нашої екскурсії до Дня святого Валентина по дорозі до Самбора.

Кульчиці – село біля Самбора, яке було батьківщиною українського аристократичного роду Кульчицьких. Цей рід нам подарував багатьох видатних особистостей, зокрема, художницю Олену Кульчицьку. Яке ж відношення мають Кульчиці до кави по-віденськи? Юрій-Франц Кульчицький, нащадок того ж роду, козак, а пізніше купець, відкрив у Відні одну з перших кав’ярень – «Під синьою пляшкою». На будинку, де вона знаходилась, на рівні другого поверху тепер встановлено невелику скульптуру, присвячену нашому видатному співвітчизнику. Сама вулиця також носить його ім’я. Вважається, що саме Кульчицький був автором популярного донині рецепту кави по-віденськи.

Але не тільки кавою відомий Кульчицький. Він відіграв надзвичайно важливу роль у визволенні Відня від турецької облоги у 1683 році, що і допомогло йому пізніше відкрити свою кав’ярню. Як саме? Приходьте до нас на екскурсію і дізнайтесь усі подробиці цієї захопливої історії.

Але роль Кульчиць у історії української козацької слави не обмежується лише Юрієм Кульчицьким. Село було батьківщиною ще одного видатного козака – гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного. Йому та Кульчицькому присвячений музей, який ми відвідаємо під час екскурсії.

Самбір: від Лжедмитрія до святого Валентина

Мощі святого Валентина у церкві в Самборі
Мощі святого Валентина у церкві в Самборі

Весь світ 14 лютого святкує День святого Валентина. Але що ми знаємо про самого святого? Коли він жив, за що вважається святим і чому він покровитель закоханих? Про святого Валентина є багато різних легенд і версій, які неважко знайти на просторах Інтернету. Але чиї мощі зберігаються у церкві в Самборі? Про це ви зможете дізнатися, відвідавши нашу екскурсію до Дня святого Валентина, як і відвідати самі мощі.

Проте Самбір, який буде останнім пунктом нашої романтичної подорожі, відомий не тільки цим. Місто, засноване ще за князівських часів, зберегло багато чудових пам’яток, зокрема, руїни замку і оборонних споруд, храми і ратушу XVII–XIX ст. З Самбором також пов'язане життя багатьох відомих українців: Петра Конашевича-Сагайдачного, Юрія Кульчицького, Леся Курбаса, Філарета і Миколи Колесси...

Самбір – дуже романтичне місто. На його тлі розігрувалися пристрасні любовні драми, а іноді і трагедії. Ви почуєте тут багато історій кохання великих людей, в тому числі, класиків української літератури. А також історію Лжедмитрія І і його дружини Марини Мнішек, дочки львівського і самбірського старости Єжи Мнішека. Все це та багато іншого Вам розкаже екскурсовод Михайло Чуплак під час екскурсії 14 лютого.

Самбір буде завершальним, але аж ніяк не найменш цікавим пунктом нашої романтичної подорожі, яка охоплює також Любінь Великий, Рудки та Кульчиці.