З Самбора на Москву – кохання і війна

Фото: Коронаційний портрет цариці Марини Мнішек

Кохання чи незмірні амбіції? Інтриги і змови, війна, тріумф влади і ганебна страта… Ні, це не анонс нового сезону «Гри престолів», це історія однієї із героїнь нашої екскурсії до Дня святого Валентина – Марини Мнішек, польської шляхтянки і російської цариці, дружини двох Лжедмитріїв.

Сам Лжедмитрій І, який і привів Марину на престол, - одна із найзагадковіших історичних постатей. Монах-утікач Грішка Отрєп’єв (за офіційною версією ще самого Бориса Годунова), виходець із польської шляхти чи справді син Івана Грозного? «Іноземний агент» чи перший російський цар-реформатор? Пішак у руках бояр, поляків, єзуїтів чи харизматичний лідер, що здобув любов народу? Що його зв’язувало з Мариною Мнішек – любов чи розрахунок? Що було справжньою причиною його вбивства – гнів народу за його прихильність до католиків чи інтриги бояр, незадоволених демократичними реформами? На більшість з цих питань дотепер неможливо знайти достатньо обґрунтовані відповіді.

Ви, звісно ж, задасте ще одне запитання: яке відношення це все має до України загалом, і до Галичини зокрема? Але все дуже просто. Перша достовірна згадка про Дмитрія І з’являється при дворі князя Острозького. Пізніше він шукає протекції у спольщеного українського магната Вишневецького. У війську Дмитрія І в наступі на Москву брала участь велика кількість українців, зокрема, і запорізьких козаків. Що ж стосується родини Мнішеків, то батько Марини Єжи Мнішек був старостою Львова і Самбора. І саме з Самбора розпочинався похід Дмитрія на Москву, і тут розвивалася любовна історія, яка привела Марину на царський престол.

Детальніше дізнатися про цю та інші захопливі історії минулого ви зможете під час екскурсії Самбір і кохання великих людей.

 

«Тричі мені являлася любов»

Фото: Іван Франко та його дружина Ольга Хоружинська, Київ, травень 1886 року

У нас не заведено згадувати про особисте життя наших класиків. Чи то за радянською звичкою, чи то за якимись давнішими традиціями, але ми прикрашаємо портрети Шевченка, Франка чи Лесі Українки рушниками і вішаємо поряд з іконами, і не любимо згадувати, що ніщо людське їм було не чуже. Тим не менше, у житті будь-якого митця чи мислителя кохання відіграє не менш важливу роль, ніж політичні чи філософські погляди, а особливо це стосується творчості.

Про жінок у житті Івана Франка переважно говорять, взявши за основу його відому фразу «Тричі мені являлась любов». Імена цих трьох любовей – Ольга Рошкевич, Юзефа Дзвонковська та Целіна Зиґмунтовська. Дружину Франка Ольгу Хоружинську, як правило, до цього переліку не включають – вважається, що він її не кохав, а поважав як друга. Проте це лише узагальнення, яке дуже мало що розказує нам про справжню долю письменника.

Франко з його полум’яним темпераментом багато працював, багато подорожував, підтримував контакти з великою кількістю видатних сучасників і, звісно ж, часто закохувався. Проте далеко не завжди це кохання було взаємним. У особистому житті письменника було багато драм і трагедій. Чи був він щасливим? Ми не можемо цього взнати. Але можемо знайти підказки, перечитуючи його твори, в яких знайшли своє відображення всі його музи, як і всі болі і страждання, пов’язані з ними.

На Галичині важко знайти місто чи містечко, не пов’язане так чи інакше з долею великого українського мислителя. І Самбір не є винятком. Тут під час нашої екскурсії до Дня святого Валентина ви зможете дізнатися подробиці про кохання Івана Франка і його вплив на творчість великого письменника. Також ви почуєте історії кохання інших наших класиків – Пантелеймона Куліша, Марка Вовчка, Павла Грабовського.

Дружина двох графів

Фото: Портрет Софії Яблоновської, ХІХ ст.

Яким було кохання в ХІХ столітті? Дивне питання, скажете ви. Хіба може кохання бути зараз одним, а тоді іншим? Але потрібно пам’ятати, що оточували його зовсім інші обставини, і шлюб з коханою людиною вважався привілеєм дуже бідних людей, які могли не перейматися питаннями спадку, титулів та політичних зв’язків. Що ж стосується нащадків аристократичних родів, то їх доля переважно вирішувалася батьками, а керуватися почуттями у цьому питанні вважалося чимось майже непристойним. Проте траплялося кохання, сила якого розривала ці золоті окови.

Одним із яскравих прикладів такого всепоборного кохання є історія графині Софії Яблоновської. Ще у віці 15 років її віддали заміж за графа Станіслава Скарбека, фундатора львівського театру і одного із найбагатших людей у Галичині, старшого від неї на 18 років. Перебуваючи із чоловіком у Львові, Софія зустріла молодого графа Александра Фредра, видатного польського драматурга та комедіографа, який тоді тільки розпочинав свій творчий шлях. Це було кохання з першого погляду. І кохання взаємне.

Проте батьки і брати порядної дівчини зі шляхетного роду в той час не могли прийняти таких «захоплень». Тому довелось витерпіти 10 років важкої боротьби, щоб домогтись розлучення і возз’єднання з коханим Александром. Граф Скарбек зі свого боку зла на молодят не тримав, і п’єси улюбленого у Львові Фредра зазвичай дебютували на сцені Скарбекового театру (тепер театр ім. Марії Заньковецької).

Під час нашої екскурсії до Дня святого Валентина Ви зможете не тільки почути подробиці романтичної історії, але й побачити на власні очі маєток Яблоновських у Любені Великому – родове гніздо Софії – та маєток Александра Фредра у Рудках. А також дізнаєтесь, яке відношення мала ця вся драматична історія до ще одного великого львів’янина – митрополита греко-католицької церкви Андрея Шептицького.