Горгани

Чи знаєте ви, де у Карпатах найкрасивіші ліси, найчистіші річки та найсвіжіше повітря? - У Горганах! Заповідник «Горгани» - це більш ніж 5000 гектарів первозданних природних багатств, незіпсутих людською рукою. Потрапивши сюди, ви отримаєте унікальну можливість побути віч-на-віч з природою та своїми думками. Тут ви не знайдете великих поселень, густота населення вкрай низька, а туристична інфраструктура – відсутня. Втім, незважаючи на це, подорож до Горган вартує будь-яких труднощів. 

Дивіться також: Східні Ґорґани. Похід до карпатської піраміди

Заповідна зона Горган має досить своєрідні ландшафти, що поєднують в міру високі вершини (1400-1500 м.) і глибокі скелясті впадини. Найвищою горою є Довбушанка – висота – 1754 м. над рівнем моря. Як бачимо з назви, історія гори пов’язана зі славнозвісним розбійником Олексою Довбушем, який часто бував на Довбушанці в зимову пору року. Про гору існує багато легенд і переказів, найвідоміший з яких – про захований в цих місцинах скарб Довбуша.

Заповідник є вкрай цікавим об’єктом для науковців, оскільки тут прекрасно збереглись унікальні осередки реліктової дендрофлори. Дослідники приїздять сюди, щоб вивчати історію формування рослинного покрову після льодовикової ери. 

«Горганами» гуцули називають кам’янисті розсипи, якими рясніють вершини гір у цих краях. Власне, камінці часом сповзають зі схилів, цей рух супроводжується специфічними приглушеними звуками — ґорготінням. Кам’янисті насипи за підрахунками займають 11% всієї заповідної зони. Існують і інші версії походження назви «Горгани». Наприклад, це слово вважають етимологічно спорідненим з грецькою назвою страхітливих міфічних створінь – «горгон».

Саме в Горганах розташовані такі популярні туристичні місцини, як озеро Синевир, ландшафтний заказник «Грофа», а також Мізунський водоспад. Опинившись наодинці з природними гірськими стихіями, поневолі у свідомість закрадається відчуття містичного. Це відчуття підсилюється незвичною для сучасної людини тишею та спокоєм. Подеколи під час походу складається враження, що ти і учасники туристичної групи – єдині люди, які залишились на планеті.

Дивіться також: Одноденний автобусний тур на Синевир

Гуцульська міфологія захоплює своєю глибиною та мудрістю. Потрапивши в карпатські місцини і послухавши автентичні казки жителів гір, природа для тебе оживає. Вона заповнюється дивними потойбічними істотами, одні з яких існують для того, аби допомагати людям, інші ж – справді небезпечні і роблять шкоду.

«Чугайстер», або по-іншому – «лісна людина», «нічник» - потойбічна містична істота Карпат, згадки про нього відомі лишень в гуцульській міфології. Гуцули описують його як створіння невисокого зросту, одягнуте в білий одяг, або ж зовсім без одежі. Дехто вважає, що Чугайстер – це проклята сусідом людина. Стрінувши вас у лісі, ця істота не завдасть шкоди, а лише запросить до танцю, в якому Чугайстер дуже вправний. Також він – найкращий помічник і захисник для лісорубів і пастухів.

Дуже поширеними на Гуцульщині є легенди, пов’язані з лісними демонічними істотами, які мають здатність набувати вигляду красивих і молодих дівчат. Їх називають по-різному: мавка, нявка, малфа. Це є душі мертвонароджених немовлят, або ж дітей, що померли нехрещеними. Ці потойбічні створіння залишають за собою сліди дитячих ніжок, полюбляють ігри і танці, коли місяць молодий. Часто вони приманюють до себе молодих чоловіків, в результаті чого ті губляться в лісах і горах і ніколи не знаходять дорогу додому.

Карпатські гори, а особливо – Горгани, криють в собі багато таємниць та легенд, заставляють замислитись над вкрай важливими питаннями людського існування. А естетичність оточуючого ландшафту приносить серцю задоволення та спокій.